جستجو...

ویژگی‌های یک کلاچ برقی خوب چیست؟

کلاچ برقی اتوماتیک خوردو

زمان مطالعه 1 دقیقه

ویژگی‌های یک کلاچ برقی خوب چیست؟

کلاچ قطعه‌ای پرمصرف به شمار می‌رود پس کاهش استهلاک آن می‌تواند تاثیر زیادی روی استفاده روزمره‌اش داشته باشد. به‌منظور کاهش استهلاک این قطعات بهتر است مجموعه کلاچ اتوماتیک به حسگر تشخیص خلاصی دنده مجهز باشد تا درصورت قرار گرفتن خودرو در این وضعیت، کلاچ هم آزاد باشد و عمل نیم‌کلاچ را انجام ندهد. برخی از انواع سر دنده‌های مخصوص این کلاچ‌ها از کلیدهای فشاری استفاده می‌کنند اما انواع مغناطیسی آن هم وجود دارد که می‌تواند گزینه‌ای مناسب باشد. همان‌گونه که پیشتر هم گفتیم، این کلاچ‌ها باید بتوانند عمل نیم‌کلاچ را نیز انجام دهند تا راننده بتواند برای خروج از موقعیت‌های سختی چون محل پارک کوچک یا شیب‌های زیاد با مشکل مواجه نشود. سیستم کنترل شیب وظیفه این بخش را برعهده می‌گیرد. سردنده کلاچ برقی کلاچ برقی برای چه خودروهایی مناسب است؟

نصب این کلاچ‌ها روی خودروهای ایرانی که از کلاچ سیمی استفاده می‌کنند بهتر و مناسب‌تر از نصب آن‌ها روی خودروهای چینی به شمار می‌رود که از سیستم کلاچ هیدرولیکی سود می‌برند. کلاچ سیمی به سیستمی گفته می‌شود که در آن پدال کلاچ توسط یک سیم به اهرم متصل به دنده وصل شده و امکان تعویض دنده را فراهم می‌کند. در کلاچ‌های هیدرولیکی اما کارکرد پمپ روفت صفحه کلاچ را جابه‌جا می‌کند. استفاده از کلاچ برقی در خودرویی مجهز به کلاچ‌های روغنی هستند باعث می‌شود که پمپ کلاچ به‌دلیل درگیری بیشتر توسط سیستم کلاچ اتوماتیک، زودتر مستهلک می‌گردد. آیا می‌توانم خودم کلاچ برقی را نصب کنم؟

قاعدتا خیر. بهتر است برای نصب این قطعات به سراغ مختصص مکانیکی بروید که با حساسیت این اجزا آشنایی کامل دارد چراکه درصورت بروز خطا در نصب کلاچ برقی، خسارات سنگینی متحمل شما خواهد شد! جعبه‌دنده اتوماتیک با کلاچ برقی تفاوت دارد

‌آیا می‌توان کلاچ معمولی خود را برقی کنم؟ اگر بتوان بدون دستکاری در سیستم جعبه‌دنده این کار انجام داد، می‌توان از مزایای کلاچ اتوماتیک بهره‌مند شد پس باید به‌خاطر داشته باشید که برای نصب این قطعات عملا نیازی به باز کردن جعبه‌دنده نیست و اگر قرار است برای نصب آن تا این حد به زحمت بیافتید، بهتر است از خودروی خود همان‌گونه هست استفاده کنید یا به فکر خرید یک خودرو با جعبه‌دنده اتوماتیک بگردید. آیا برای نیم کلاچ نیازی به استفاده از کلید فشاری هست؟

خیر. کلید فشاری سردنده تنها برای تعویض دنده‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. نیم‌کلاچ عملی کاملا خودکار و هوشمند است. آیا می‌توان کلاچ برقی را برداشت؟ بله. کلاچ برقی سیستم کلاچ اصلی شما را مختل نمی‌کند و درصورت تمایل می‌توانید آن را برداشته و به حالت کلاچ‌گیری عادی برگردید.

شما اولین نفری باشید که در مورد این پست نظر می‌دهید.